Suplementy na tarczycę. Co warto wiedzieć?

W wynikach wyszło Ci coś nie tak z tarczycą? Endokrynolog zalecił stosowanie lekarstw?

Często można spotkać się z tym, że usłyszysz diagnozę, jednak bez szczególnego dopytania o dietę czy styl życia, a wiesz o tym że pewne składniki mogą wspomóc powrót do zdrowia? Poznaj jaka odpowiednia suplementacja Ci w tym pomoże na tarczycę.

 

WAŻNE WNIOSKI:
  • Suplementacja przy tarczycy będzie pomocna i najczęściej rekomendowane są: selen, kwasy omega-3, probiotyki i cynk. Pamiętaj, że należy przede wszystkim zmieniać swój sposób odżywiania, a suplementacja będzie uzupełnieniem talerza w potrzebne składniki i warto dobrać ją wraz ze swoim endokrynologiem czy specjalista ds. odżywiania.

 

Suplementy na tarczycę i ich potrzeba

 

Niestety niedoczynność i nadczynność tarczycy ostatnimi czasy stały się coraz częściej diagnozowane u pacjentów, w tym już nawet u nastoletnich osób.

Oczywiście współpraca z lekarzem prowadzącym (endokrynolog) jest tu istotna i są potrzebne odpowiednio dobrane lekarstwa i dawki, to nie należy lekceważyć swojego stylu życia i przede wszystkim sposobu odżywiania.

Zdrowe odżywianie, w tym zwrócenie uwagi na podaż makroskładników i mikroelementów, jak selen lub cynk, mają pozytywny wpływ na syntezę, aktywność oraz wydzielanie hormonów tarczycy.

  • SELEN – tarczyca jest narządem o największej koncentracji selenu w organizmie. Jego głównym celem jest ochrona tarczycy przed stresem oksydacyjnym spowodowanym produkcją hormonów T3 i T4. Brak selenu hamuje działanie ważnego enzymu w organizmie, co prowadzi do gromadzenia się szkodliwego nadtlenku wodoru w komórkach tarczycy. Wybierając selen zwróć uwagę na skład i wybierz ten z selenometioniną.
  • WITAMINA D – ma pozytywny wpływ na rozwój komórek, produkcję hormonów i wzmacnia układ odpornościowy. Warto zadbać o odpowiednią dawkę witaminy D. W przypadku osób z zaburzeniami wchłaniania czy nadwagą dawka może się różnić i wynosić nawet 4000 j.m na dobę, czy osoby z chorobami autoimmunologicznymi w tym Hashimoto,  powinny zwrócić szczególną uwagę na suplementację witaminą D.
  • OMEGA – 3  – działają przeciwzapalnie, to właśnie EPA i DHA są kluczowymi składnikami potrzebnymi do produkcji substancji przeciwzapalnych. Dlatego warto jak najszybciej je dołączyć do swojej diety.
  • CYNK – jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy i często brakuje go w diecie osób z problemami tarczycy. Cynk wspomaga produkcję ważnych hormonów przez organizm, takich jak TSH, który reguluje pracę tarczycy. Jest również kluczowym składnikiem receptorów jądrowych T3, które kontrolują poziom hormonów tarczycy. Brak cynku w organizmie może prowadzić do zaburzeń hormonalnych, które mogą nasilić niedoczynność tarczycy.
  • PROBIOTYKI –  to wyselekcjonowane bakterie fermentacji mlekowej oraz drożdże. To dobre bakterie, które wspierają zdrowie jelit. Badania pokazują, że przyjmowanie probiotyków (głównie z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium) może wspomóc obniżyć poziom TSH we krwi, ale nie ma wpływu na przeciwciała przeciwtarczycowe. Dobre bakterie wpływają na lepszą równowagę w środku, co przekłada się na lepszy nastrój, samopoczucie czy mniejsze zmęczenie w tym pacjentów z niedoczynnością tarczycy.

 

 

Zdrowe odżywianie, a tarczyca

 

Przy tarczycy ważne jest spożywanie pokarmów bogatych w jod, który jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy. Należy również zwrócić uwagę na odpowiednią ilość białka, witamin i minerałów w diecie, aby wspomóc funkcjonowanie tarczycy.

Oto lista produktów, które warto uwzględnić w diecie przy niedoczynności tarczycy:

1. Żywność bogata w jod, takie jak ryby morskie (np. dorsz, łosoś, makrela), owoce morza, algi morskie, jodowane sól.
2. Produkty bogate w selen, takie jak orzechy brazylijskie, nasiona słonecznika, tuńczyk, jaja, ciecierzyca.
3. Warzywa krzyżowe, takie jak brokuły, kapusta, kalafior, które zawierają związki siarki wspomagające produkcję hormonów tarczycy.
4. Żywność bogata w witaminę D, takie jak tłuste ryby, żółtka jaj, produkty mleczne.
5. Produkty bogate w białko, takie jak drób, jaja, ryby, tofu, ciecierzyca.
6. Produkty bogate w witaminy z grupy B, takie jak pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy, nasiona, jaja, warzywa liściaste.
7. Produkty bogate w magnez, takie jak orzechy, nasiona, szpinak, banany, awokado.
Należy unikać nadmiernego spożycia soi, ponieważ może ona wpływać na funkcjonowanie tarczycy. Ważne jest również unikanie produktów przetworzonych, bogatych w cukry proste i tłuszcze trans, które mogą zaburzać równowagę hormonalną.
Ważne aby pamiętać o regularnych posiłkach w ciągu dnia, i unikanie głodówek oraz ograniczenie spożycia alkoholu

 

PODSUMOWANIE

Warto również zwrócić uwagę na odpowiednią suplementację dla zdrowia tarczycy.
Oczywiście, suplementy na tarczycę nie są magicznym lekiem na wszystkie problemy z tarczycą. Ważnym jest aktywny styl życia, odpowiednia ilość snu i odpowiednia dieta, która w połączeniu z dobraną suplementacją wspomoże Twoje zdrowie.

ZMIEŃ DIETĘ RAZEM ZA MNĄ!

Jeśli potrzebujesz pomocy z ułożeniem planu suplementacyjnego- żywieniowego, zapraszamy do kontaktu. Pamiętaj, że prawidłowo ułożona dieta to jeden z czynników prowadzących do poprawy Twojego zdrowia.

 

Przewijanie do góry