Zdrowe posiłki – klucz do dobrego samopoczucia, zapewne wiesz!
Dlatego chciałbym porozmawiać o jednym z moich ulubionych tematów – zdrowych posiłkach. Wiem, że czasem może być trudno zdecydować się na zdrowe jedzenie, zwłaszcza gdy mamy mało czasu albo nie mamy pomysłu na danie. Dlatego postanowiłem podzielić się z Tobą kilkoma wskazówkami, które pomogą Ci wprowadzić zdrowsze posiłki do Waszej codziennej diety.
WAŻNE WNIOSKI:
- Dieta nie musi być czasochłonna jak niektórym może się wydawać, jeżeli oczywiście wiesz jak ją zaplanować i dostosować do swojego stylu życia.
- Prostym sposobem oszczędzania czasu w kuchni to przyrządzeniu kilku dań na cały dzień, który może Ci zająć tylko 30 min, a znacząco ułatwić dzień pod kątem jedzenia i regularności.
Czy przygotowanie posiłków jest czasochłonne? Co warto wiedzieć by oszczędzić czas?
Większość z osób, które chce się odchudzić kojarzy przygotowywanie posiłków z czymś czasochłonnym, czymś co wymaga długiej listy produktów spożywczych i sporej ilości czasu spędzonego w sklepie jak i potem kuchni, by robić te wszystkie piękne przepisy które znajdujesz na mediach społecznościowych – ale nic z tych rzeczy! To może być znacznie prostsze niż Ci się wydaje!
Oczywiście, to jest fajne urozmaicać swoje odżywianie próbując różnych przepisów, ale z drugiej strony by potem nie popaść w skrajność, robiąc te wszystkie super przepisy, które sobie zapisałeś na swoim telefonie, bo wtedy faktycznie zobaczysz jak bardzo jest to czasochłonne, i z perspektywy czasu stwierdzisz, że za dużo się angażujesz, a efekty nie są miarodajne. Pamiętaj, że to dieta ma być dopasowana pod Ciebie, a nie ty pod dietę.
Kiedy planujesz posiłki powinieneś uwzględnić takie rzeczy jak:
- Twój cel – chcesz zredukować wagę, zwróć uwagę na deficyt kaloryczny, i uwzględnij zapotrzebowanie na składniki odżywcze, wybierając zdrowe i nie przetworzone produkty.
- Twój plan dnia – jaki masz charakter pracy, ile masz minut przerwy w pracy, łatwiej zadbać też o regularność znając te informacje.
- Umiejętności kulinarne i czas jaki możesz przeznaczyć na gotowanie.
Mając już odpowiedzi na tych kilka prostych pytań, możesz zwrócić uwagę na to co ułatwi Ci organizację dnia i przygotowywanie posiłków, oto kilka prostych wskazówek:
- Planuj posiłki – wiedząc co planujesz jeść na najbliższe 2-3, a może 4 dni łatwiej realizować punkt 2.
- Sporządzaj listy zakupów – Mając gotową listę wybranych produktów, oszczędzisz czas w sklepie i pieniądze, które wydałbyś na niepotrzebne produkty.
- Gotuj większe porcje – przygotuj porcję na kilka dni z góry, o czym wspomniałem w punkcie nr 1. W kuchni spędzisz tyle samo czasu, a na pozostałe dni będziesz potrzebował tylko dania odgrzać.
- Korzystaj z mrożonek – Jeżeli planujesz dania robić np. na 4 dni z wyprzedzeniem, to dla zachowania świeżości lepiej część z dań zamrozić.
- Gotuj kilkuskładnikowe dania – Mniejsza ilość składników w daniu, to mniejsza ilość czasu przygotowania. Gdy nie masz czasu, często im prościej, tym lepiej!
- Łącz obróbkę termiczną –Niektóre dania łącz ze soba wrzucając wszystko do piekarnika, uwzględniając oczywiście indywidualny czas przygotowania niektórych dań np. ryba, warzywa, ziemniaki.
Ile zajmuje przygotowanie zdrowych przekąsek, posiłków?!
W moim planie lubię ułatwiać życie podopiecznym i wspominają, że z moją prostą listą produktów średnio kompozycja posiłku zajmuje im od 2 minut do maksymalnie 30 min! Gdy wiesz, co planujesz jeść, zawsze jest to proste!
Jakie przekąski wpisują się w przygotowanie 2 min?! To może być:
- Dowolny owoc i garść orzechów,
- Skyr w połączeniu z owocem,
- Serek wiejski z dodatkiem warzyw i kanapka pełnoziarnista.
Więc jak widzisz można – kiedy wiesz co lubisz jeść, co Ci służy, bo niektóre produkty nie wymagają specjalnego przygotowania. Oczywiście to tylko kilka przykładów szybkich i zdrowych przekąsek, osoby w moim planie mają ich znacznie więcej.
Jak dodatkowo oszczędzać czas?!
- Planuj proste posiłki – wybieraj przede wszystkim zdrowe produkty, przekąska może wyglądać jak powyżej, a obiad ziemniaki, jajka sadzone i buraki – smacznie i prosto!
- Zastanów się nad liczbą posiłków – przeanalizuj ile czasu jesteś na nogach, ile masz przerwy w pracy czy na uczelni i dostosuj je pod Twoje potrzeby.
- Weź pod uwagę miejsce ich spożycia – Może pracujesz z domu, może jeździsz do biura, może masz pracę mobilną i dostosuj posiłki do swoich możliwości.
- Kumuluj czas spędzony w kuchni – wyznacz sobie dzień w tygodniu czy dni, kiedy będziesz przygotowywał sobie posiłki na kilka dni z góry. To zaoszczędzi Twój czas!
- Zrób przegląd lodówki, szafek – zobacz co już masz w lodówce, szafce i jak te produkty możesz wykorzystać.
Podsumowanie
Jeżeli szukasz sprawdzonego planu, który pomoże Ci osiągać Twoje efekty, to umów się na konsultację i poznaj mój sposób prowadzenia i to jak lubię ułatwiać życie, a nadal dieta jest smaczna, zdrowa i daje efekty!
Klikając na powyższy obrazek zostaniesz przekierowany do formularza Google gdzie opisujesz swój cel, obecny sposób odżywiania i stylu życia oraz zdrowie i na jej podstawie wrócę do Ciebie z odpowiedzią – nie czekaj już dłużej, wypełnij formularz już teraz!